Dunajec

16.7.-20.7. 2024
Autor textu Foto / video Ostatní
Iva
Korektura Hana
Více foto Hynek, Iva 1, Iva 2, Iva 3, Iva 4
Foto Kalimero
Interaktivní mapa HaHy
mapa Kalimero
Původně měl HAHY spolek v plánu prozkoumat pěšky Slovenský ráj. Vzletmo a zlehka nastíní Hynek a pevně najde výchozí bod, odkud by se mělo startovat. Když se ale do těch východních končin už potrmácíme, což výlet obohatit o cyklo svezeníčko podél řeky Dunajec, protáhnout se kolem Vysokých Tater a zakotvit při úpatí již avizovaného Slovenského ráje? Tuto neodbytnou myšlenku nastíní Kalimero. Nápad se rychle ujímá a stejně rychle vzniká čtyřčlenné cyklo družstvo. Čtyřčlenné proto, aby se o hlavní prázdninový čas lépe hledalo ubytování, stravování a vůbec byl lepší přehled o stmeleném minikolektivu. Tož vzápětí vzniká další družstvo cyklistů, taky čtyřčlenné a - a to je vlastně všechno. Suma sumarum - Dunajec na kolech ráčí doprovodit osm cyklistů, rozdělených do dvou na sobě nezávislých družstev. Ti pak ve Slovenském ráji víceméně společně pěšky prozkoumají nějakou tu kaňonovitou dolinu. Dalších šest našich kamarádů hrají pěší turisty hned od začátku a vlakem/busem přijedou přímo do Hrabušic, kde máme být při akci "Slovenský ráj" všici ubytováni.
Mám štěstí, že se jako čtvrtá dostávám do družstva k Hynkovi, Haně a Hance, zkušeným cestovatelům, kterým je jedno, zda-li se jede nalehko nebo natěžko, hlavně že cesta má cíl, elán, náboj a hlavně poznání.

Úterý 16.7.
- piditrasa

Vyrážíme v úterý dopoledne z Hlavního nádraží přímým vlakem do polského Tarnówu. Stejný vlakem jede cyklo družstvo tvořené Kalimerem, Lenkou, Vaškem a HS. V Kolíně přistupují Ha+Hy. Takže pouze úvodní vlakové putování do startovního města v Polsku je pro obě družstva stejné. A od nádraží Tarnów jedou už družstva odděleně, každé do svého ubytování, předem rezervovaného, zabukovaného. Obě družstva míří nejprve poznat historickou část města Tarnów. Na jednom z náměstí si přiťukneme prvním polským pivkem - je akorát správně vychlazené a má říz (a takové to bude každý den!).
Naše ubytování na okraji města je prostorné s 2 pokoji, velkou kuchyní, koupelnou + WC. Večeříme z vlastních zásob venku na terase a už se těšíme, jak s řekou Dunajec zítra vyrazíme na prvou etapu.
 
 
 
 

Středa 17.7. - trasa

Ještě v Tarnów se pokoušíme najít jednu z kešek, které obě Hany s Hynkem na svých cestách často hledají a často úspěšně. Ale tentokrát se nezadaří a úkryt kešky zůstává neobjeven. Nevadí, dny příští budou jistě šťastnější a hledači kešek si vše vynahradí. Obecně v Polsku vidno nemálo svatostánků, kostelů a kapliček. Tarnów není výjimkou. Některé se nám líbí více, jiné méně. Často v nadživotní velikosti potkáme sochy papeže Pavla II. Nelze přehlédnout, jak si je podobný...

Podél Dunajce je cyklostezka dobře značena, vícekrát přejedeme po mostu z jedné strany na druhou. A jednou se dokonce svezeme přívozem. Bez poplatku, = zadarmo. Pro dnešek končíme v městě Nowy Sacz, na tachometru přes 84 km. Ještě než se ubytujeme, prohlédneme si zajímavý kostel Panny Marie Neposkvrněné. Součástí této farnosti je též kult svaté Rity z Cascie, jež inicioval akt zasvěcení obrazu světice. Svým neobvyklým zjevem připomínající houbu nás tato sakrální stavba nemálo zaujme a dost se nám líbí. Pro dnešek naše 4 hlavy složíme ve dvou malých pokojíčcích hotelového typu. Ale přilehlá koupelna s teplou sprchou a splachovacím záchůdkem u každého pokojíku nás plně uspokojí.


Jan Pavel II

 

Kostel v Tarnówě s různorodým hodnocením
 


Kostelík v Błoniu
z vnějšku


Zevnitřř

Kostelík v Błoniu


Přívoz zdarma

Přívoz zdarma (foto Iva)
   

Kostel v Tropiu (po přejetí myší foto Ivy)
   


   



Polsky: Kościół Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu,,
   
   
   

Limonáda s ovocem před a po (přejeď myší)
 
Ubytování
 

Čtvrtek 18.7. - trasa

Po prohlídce dalších kostelů, sokolovny a přilehlých parků opouštíme Nowy Sacz a věrni vodstvu Dunajce upalujem proti proudu. Příjemně poobědváme u dřevěného stolu s výhledem na řeku (zapékanka, pirohy plněné masem, brynzou, pivko).

Reklamní upoutávka na točenou kofolu dává tušit, že jsme na chvíli překročili hranici a ukrajujeme cyklokilometry po sousedním Slovensku. Ano, projíždíme nádherným Pieninským národním parkem, který se rozkládá v pohoří Pieniny, jenž jsou součástí Východních Beskyd. Vyhlášen byl park na Slovensku již v roce 1967. A že se jedná o oblast vyhledávanou převážně vodáky, potvrzují na řece četné kánoe, gumové čluny či v neposlední řadě dřevěné vory, tzv. pltě, což je místní turistická atrakce.

Ubytování pro dnešní den zajistil Hynek v obci Niedzica, v přístavbě bývalého vodního mlýnu. Jednopodlažní apartmánek máme sami pro sebe. A téměř celých 81 km za sebou.

 


Kostel ve městě Nowy Sacz

Budovaný kostel v obci Gołkowice Górne
   
   

Pro neznalce: Zapékanka

Pirohy


Pieninský národní park

 
   

Naše ubytování v Niedzica

Mlýn
 

Pátek 19.7. - trasa

Nedaleko našeho čtvrtečního noclehu, na polské straně Dunajce se nachází hrad Niedvica neboli Nedecký hrad, zvaný též zámek Dunajec. Hrad byl postaven na vápencové skále nad řekou Dunajec v nadmořské výšce 566 m. Na tomto úseku řeky v 80. letech minulého století byla vybudována vodní nádrž, dnes se tedy hrad tyčí nad Czorsztynskou přehradou. Tuto dominantu nemůžeme opomenout a tak míříme k jezeru Czorsztyńskie. Hrad z přelomu 13. a 14. století prošel přestavbou pozdně gotickou, pak renesanční, poslední výrazné úpravy se odehrály v 19 století. Po důkladné prohlídce hradně zámeckého objektu realizujeme v podhradí setkání s bratrskou cyklistickou skupinou - je také stále čtyřčlenná, nikdo neodpadnul. Další trasa vede podél vodní nádrže houpačkovitě nahoru/dolů. To už v opět v samostatné režii každého cyklodružstva zvlášť. V jednom koutu přehrady se nabízí plac k vykoupání, zaplavání. Ukáže se, že představa vodního osvěžení je zcela lichá, že husté vodní rostlinstvo jen lechtá po břiše a stehnech a hrozí zapletení s našimi údy. Tak rychle z vody ven.

   






   

Dále kolmo přes Nowy Targ, Bialy Dunajec, Poronin. Míjíme mnoho kostelů, u některých stavíme. Holt v Polsku je poněkud překostelováno. V podvečer dojíždíme k našemu již čtvrtému ubytování, v nohou 68 a půl km. Horský hotýlek v Bukovině Tatranské má sice taky dvojlůžkové pokojíčky malé, ale vyhlídka z přilehlého balkónu na Vysoké Tatry je omračující... !
   

Kostel archanděla Michaela v obci Dębno


Soutok Bílého a Černého Dunajce
 
   

Nowy Targ
 
 

Výhled z našich pokojů hotelu Pod Tatrami
 

Sobota 20.7. - trasa

Balkónovou snídani s polskou vysokotatranskou vyhlídkou si náležitě užíváme/vychutnáme. Dnes nás totiž čeká přejezd z Polska na Slovensko. Definitivní. Dá se říci, že kolmo podjedeme Východné Tatry, maje je pravostranně. Zatímco vlevo od nás se zdvíhá Spišská Magura. Stačí vystoupat do průsmyku v nadmořské výšce kolem 1100 metrů a následně si vychutnat parádní sjezd.

Malebný dřevěný kostelík v Tatranské Javorině je už na slovenském území. Zbývá dojet přes Ždiar, Tatranskou Lomnici, Horní Smokovec a Novou Lesnou do Popradu a pak do Hrabušic při úpatí Slovenského ráje. V Popradu zbyde chvilka na ochutnávku zlatavého moku v místním minipivovaru Tatras. To nás dostatečně nabudí, zvedne náladu a tak dojezd do cílových Hrabušic je v celkových 77 a půl cyklokilometrech poklidný. Kamarádi z HAHY, co přijeli bez kol, jsou už ubytováni, HAHY cyklisti bratrského družstva dojíždí asi hoďku po nás.
Je nás 14 kousků, když se večer všichni sesedneme u dlouhého stolu, abychom si připili s majitelem penzionku na zdraví a hlavně načrtli program další. Ale to už je povídání jiné, ryze slovenské. Polský Dunajec je v tu chvíli minulostí, byť velmi čerstvou...

 




kostelík v Tatranské Javorině

 

Výhled z balkonu našeho hotýlku


Výhled z nejvyššího místa trasy 1145 - Polana Glodowka


Jsme ve Vyoských Tatrách, nikoli v Rakousku
   

Poprad - pivovar Tatras.
 

   
Už v Hrabušicích - viz pokračování o Slovenském ráji.    
     

Na hlavní stránku HaHy